Najgorsze wspomnienie z kursu nurkowania? Zdjęcie maski... Tak ma bardzo wielu nurków... tymczasem brak maski na twarzy to jeszcze nie koniec świata - w rzeczywistości oddychanie bez maski i jej przedmuchanie nie jest trudne, pod warunkiem, że wie się, jak to zrobić dobrze :) Brak powietrza to już jest nieciekawa sytuacja... ale stosując odpowiednie procedury i przemyślaną konfigurację można sprawnie rozwiązać ten problem :) Bojka dekompresyjna - bardzo przydatne urządzenie, pod warunkiem, że zostanie dobrze "wystrzelona"... Zapraszamy na nowy cykl zajęć basenowych, podczas których oswajać będziemy te stresujące sytuacje...

Zapraszamy na Warsztaty Nurkowe!

O co w tym wszystkim chodzi?

Podczas kursów nurkowych, na różnych poziomach zaawansowania, uczymy się jak właściwie reagować w sytuacjach awaryjnych. Są to oczywiście sytuacje stresujące i - co tu kryć - nieprzyjemne... Zwłaszcza ćwiczenia związane z maską (szczególnie z jej brakiem na twarzy) i brakiem powietrza budzą nasz niepokój i sprawiają najwięcej problemów... Dlatego też wielu nurków po ich "zaliczeniu" stara się o nich jak najszybciej "zapomnieć"... A to może sprawić, że jeśli któryś z tych problemów pojawi się podczas prawdziwego nurkowania, w głowie - zamiast rozwiązania - najpierw powróci stres, skutecznie utrudniając skuteczne działanie :(

Tymczasem stres związany z brakiem maski, czy też powietrza w butli (u siebie, ale również u partnera) można szybko i skutecznie oswoić. Jak? Potrzebne są dwie rzeczy: zrozumienie problemu i poznanie najlepszego sposobu jego rozwiązania, oraz solidne przećwiczenie tego rozwiązania w praktyce. Dzięki temu w realnej sytuacji zareagujemy spokojnie i odruchowo a na stres zwyczajnie zabraknie czasu :)

Dlatego też, zachęceni zainteresowaniem, jakim cieszą się nasze Warsztaty Doskonałej Pływalności, postanowiliśmy wprowadzić nowy program Warsztatów Nurkowych, który ma na celu skupienie się na tych dwóch ważnych umiejętnościach nurkowych. Podczas naszych zajęć nie będą one - jak podczas kursu podstawowego - jednym z kilku ćwiczeń w trakcie jednego nurkowania, lecz każdemu z tych zagadnień poświęcimy dwie pełne godziny w wodzie i solidną porcję teorii.

Program Warsztatów uzupełniliśmy o temat bojki dekompresyjnej - bardzo ważnego i przydatnego elementu konfiguracji nurka, który również wymaga ćwiczeń, żeby ułatwić nurkowanie a nie je skomplikować. Istnieje wiele różnych rodzajów bojek i przynajmniej tyle samo sposobów ich napełniania i wysłania na powierzchnię - podczas Warsztatów omówimy ich wady i zalety i przećwiczymy je w praktyce.

 

W praktyce wygląda to tak

Warsztaty Nurkowe podzieliliśmy na pięć niezależnych modułów (doskonała pływalność, brak maski, brak powietrza, bojka dekompresyjna, ReActivate), dzięki czemu każdy może wybrać z nich to, co go najbardziej interesuje, co szczególnie chciałby przećwiczyć. Oczywiście zachęcamy do udziału we wszystkich zajęciach, ale nie wymagamy tego ;)

Moduł 1: Doskonała Pływalność

aktualnosci warsztatyPływalność neutralna - jej utrzymywanie przez cały czas to jedna z podstawowych i najważniejszych umiejętności nurkowych. Dzięki niej znacząco wzrasta przyjemność, jaką czerpiemy z nurkowania, spada wysiłek, jaki w nie wkładamy, oraz zmniejsza się zużycie powietrza. Kontroli pływalności uczymy się już podczas kursu podstawowego, ale jej opanowanie do perfekcji wymaga trochę doświadczenia, albo... ćwiczeń pod fachowym okiem instruktora, który zdradzi jej tajniki. Zapraszamy na basenowe Warsztaty Doskonałej Pływalności, podczas których nauczymy Cię jak się prawidłowo wyważyć, jak perfekcyjnie kontrolować pływalność, co zrobić, żeby mieć w wodzie właściwą sylwetkę i jak wydajnie używać płetw.

Szczegółowy program Warsztatów Doskonałej Pływalności


Moduł 2: Brak maski

no mask aktualnosciTematowi maski nurkowej poświęcimy łącznie około 3 godzin zajęć na powierzchni i 2 godziny zajęć w wodzie (dwa nurkowania). Podczas zajęć teoretycznych przedstawimy różne rodzaje masek, zwracając uwagę na ich cechy szczególne, wady i zalety. Omówimy sposoby opróżniania maski z wody (używając obu rąk, tylko jednej ręki, oraz... bez użycia rąk). A przede wszystkim pokażemy, dlaczego - z punktu widzenia ludzkiej anatomii - oddychanie bez maski pod wodą wcale nie jest trudne i jak to robić, żeby nie wciągać wody nosem ;) W trakcie zajęć w wodzie będziemy ćwiczyć oddychanie bez maski, jej przedmuchiwanie różnymi sposobami (również partnerowi - tak, jest to możliwe...), najpierw na dnie, potem w toni... Ponadto przećwiczymy korzystnie z zapasowej maski i wymianę maski z partnerem, oraz sposoby komunikacji bez maski i w zerowej widoczności (naprawdę zerowej - będziemy używać tak zwanej "ślepej" maski, w której widać tylko ciemność...). Oba nurkowania będą filmowane i dokładnie omówione po zakończeniu.

Szczegółowy program Warsztatów "Brak maski"


Moduł 3: Brak powietrza

no air aktualnosciNa ten temat poświęcimy równie dużo czasu, co na maskę - około 3 godzin teorii i ćwiczeń na powierzchni i dwa godzinne nurkowania). Zajmiemy się analizą typowych zachowań nurków w sytuacji braku powietrza (zarówno tych, którym się ono skończyło, jak również ich partnerów), przedstawimy różne konfiguracje alternatywnego źródła powietrza i różne procedury dzielenia się powietrzem (z użyciem oktopusa i bez), zwracając uwagę na ich mocne i słabe strony. Oczywiście będziemy ćwiczyć te procedury w wodzie, podczas scenariuszy bardziej realistycznych, niż na kursach (włączając w to reakcję na statystycznie najczęstsze zachowanie nurka, któremu skończyło się powietrze, czyli wyrwanie automatu z ust najbliższego nurka w okolicy...). A ponieważ "lepiej zapobiegać, niż leczyć", poświęcimy również sporo czasu sprawie planowania nurkowania i nurkowania tak, żeby ograniczyć ryzyko skończenia się powietrza. Oba nurkowania będą filmowane i dokładnie omówione po zakończeniu.

Szczegółowy program Warsztatów "Brak powietrza"


 Moduł 4: Bojka dekompresyjna

SMB aktualnosciStrzelaniu bojki poświęcimy około 1,5 godziny teorii i godzinę nurkowania. Omówimy znaczenie i zastosowanie bojki, oraz przedstawimy różne rodzaje bojek i sposoby ich napełniania, które następnie przećwiczymy w basenie. Również to nurkowanie będzie filmowane i dokładnie omówione po zakończeniu.

Szczegółowy program Warsztatów "Bojka dekompresyjna"


 Moduł 5: ReActivate

reactivate aktualnosciReActivate to zajęcia przypominające, przeznaczone dla osób, które miały dłuższą przerwę w nurkowaniu, mające na celu odświeżenie podstawowych umiejętności nurkowych. Podczas zajęć przerabiamy wszystkie podstawowe ćwiczenia z programu kursu OWD, poczynając od zmontowania sprzętu i kontroli przed nurkowaniem, poprzez odpowiednie nawyki powierzchniowe, rozwiązywanie problemów z maską, kontrolę pływalności i reagowanie w sytuacji braku powietrza (u siebie i u partnera). Oczywiście przypominamy również podstawowe znaki nurkowe. Zajęcia rekomendowane dla osób, których przerwa w nurkowaniu jest dłuższa, niż 6 miesięcy.

Szczegółowy program Warsztatów "ReActivate"